Biograf Kyje - Děti úplňku

  Biograf Kyje - Děti úplňku
  Datum konání:
  st, 21. únor 2018, 19:00
  Kategorie:
  ostatní
  Vstupné:
  zdarma

  Probouzí se v nich síly, které neumíme ovládat. Nikdo neví, co vlastně prožívají, ani proč na ně má takový vliv Měsíc. Žijí mezi námi a prožívají každodenní peklo na Zemi – rodiny a děti s diagnózou nejtěžšího autismu.

  Dorka, Adéla, Máca, Míša

  Dorotka a její rodina celý film zahajují. Využíváme rodinný archiv Třešňákových z doby před několika lety, kdy tehdy sedmiletá dívenka s autismem psychicky dekompenzovala a rodiče s ní zažívali nekonečné záchvaty sebepoškozování končící hospitalizací v psychiatrické léčebně. Neklidem trpí dodnes, ale díky komplexní péči rodiny, škol a asistentů žije už spokojenější život.

  Třináctiletá Adélka bydlí s rodiči a třemi sourozenci v malém domě na kraji Prahy. Kamera jí zachycuje ráno při vstávání a brzy je jasné, jak nesmírně náročný společný život je. Adélka ani chvíli neposedí, hází věcmi, ubližuje si a potřebuje prakticky nepřetržitou asistenci dospělého člověka. „Myslím si že, autismus má ambice úplně zničit osobnost rodiče,“ komentuje to její maminka Jana Škochová.

  Máca je už dospělá a žije se svou matkou Marcelou nedaleko Turnova. Před několika lety jim zemřel otec a manžel a film ukazuje, jak obtížné je, když rodič zůstane na péči o potomka s autismem sám. Vyčerpání, nekonečný kolotoč uklízení rozházených věcí a především sociální izolace dělají ze života sisyfovskou dřinu, které se maminka Mácy snaží čelit svérázným humorem.

  Míša je asi nejtěžší z našich hrdinů. Je mu přes dvacet let a odmítlo ho přijmout už několik sociálních služeb, takže bydlí v malém panelákovém bytě se stárnoucími a vyčerpanými rodiči. Většinu času tráví v posteli s ohrádkou, protože jinak je agresivní a útočí na ně. V minulosti museli rodiče mnohokrát volat na pomoc záchranku, protože Míšu nedokázali uklidnit.

  Informace o filmu jsou z webu www.detiuplnku.cz.

  Host besedy: Petr Třešňák (Dokument Děti úplňku vznikl z iniciativy manželů Petry a Petra Třešňákových. Poté, co jejich dcera Dorota v šesti letech skončila hospitalizovaná v dětské psychiatrické léčebně, si uvědomili, že Česko nenabízí takto postiženým dětem žádnou důstojnou budoucnost. Rozhodli se na problém upozornit a usilovat o zkvalitnění sociálních služeb).

  Součástí Biografu Kyje je také kinokavárna. Promítání si můžete zpříjemnit kávičkou, domácí limonádou a něčím na zub.

   

  KD Kyje, Šimanovská 47, Praha 14
  info@kdkyje.cz

  Pokladna: 266 712 465 / 281 863 361
  Online prodej zde

  Máme nový rezervační systém. Pokud vám to s ním nepůjde, volejte Simoně Vlašimské na tel. 603 400 888.
  Pokladna v KD Kyje je otevřená každou středu od 15 do 18 hod. Vstupenky můžete zakoupit také v kavárně na Plechárně (každý den od 14 do 20 hod.) nebo online.